Dres – strój sportowy czy codzienny?

W obecnych czasach noszenie dresów jest niczym wyjątkowym. Podobnie było w latach 80. i 90. z tą tylko różnicą, że wtedy materiał używany do ich zrobienia był zupełnie inny niż jest to w dzisiejszych czasach. Dres każdemu z nas kojarzy się z komfortem i wygodą, dlatego tak bardzo lubimy nosić go w siłowni i w domu. Podczas pandemii stał się obowiązkowym wręcz strojem ludzi pracujących zdalnie. Co się jednak okazuje strój ten nie został rzucony w kąt po powrocie do pracy stacjonarnej, a wręcz stał się codziennym wyborem dla wielu ludzi. Zresztą wystarczy spojrzeć na celebrytów, ludzi mediów i wielu znanych sportowców aby stwierdzić, że dres stał się modny i niezwykle uniwersalny.

Czym jest dres?

Dres jest kompletem składającym się z luźnych spodni oraz bluzy lub lekkiej kurtki, która zapinana jest na zamek. Od kilku już lat zdobywa coraz większą popularność wśród ludzi uwielbiających komfort. Oczywiście jeszcze do niedawna ten strój kojarzony był wyłącznie ze sportowcami oraz z młodzieżową subkulturą. Obecnie ten styl bardzo mocno wkracza do świata mody i staje się nieodłącznym punktem w portfolio wielu znanych brandów. Można nawet stwierdzić, że dla wielu ludzi dres jest stylem życia i prawdziwym must-have w ich szafie.

Historia dresu

Któż nie pamięta szarych spodni z dżerseju, które pojawiły się we Francji w latach 20. Zostały one stworzone jako wygodny i przewiewny element stroju dla lekkoatletów. Marka Le Coq Sportif była pierwszą, która zajęła się szeroką produkcją tychże spodni. Co ciekawe spodnie dresowe męskie tej firmy upodobało sobie kilka federacji sportowych i w ten oto sposób ten francuski brand został oficjalnym ich dostawcą. 

Nie trzeba było długo czekać na następców i w kolejnych latach w Stanach Zjednoczonych firma Russell Athletic stworzyła pierwszą oddychającą, a także pochłaniającą pot bawełnianą bluzę męską. Również w dzisiejszych czasach możemy dostać ją w wielu markowych sklepach. Kolejnym produktem tej firmy były komplety dresowe oraz kurtki. Po roku 1938 stworzono również odzież dla kobiet.

W latach 60. można było podziwiać zawodowych sportowców w modnych dresach zarówno podczas igrzysk olimpijskich, jak i mistrzostw świata w piłce nożnej.

Od lat 70. dres był coraz częściej widziany na ulicach, aż stał się codzienną stylizacją wielu ludzi bez względu na wykonywany zawód. Zespół Run DMC zapoczątkował modę na luksusowy streetwear. 

Niestety dresy męskie stały się także popularne również w środowiskach przestępczych. Osiedlowi chuligani nazywani byli „dresiarzami”. Oczywiście wybierali oni markowe i drogie modele dwuczęściowych dresów.

Dres na trening

Dlaczego bawełniane dresy nie są najlepszym pomysłem na trening? Ten naturalny materiał nie odparowuje potu i z tego tez powodu podczas wysiłku fizycznego szybko staje się mokry. Niestety w konsekwencji powoduje to duży dyskomfort. Dlatego też w obecnych czasach króluje odzież funkcyjna, która wykonana jest z oddychającej i odprowadzającej wilgoć tkaniny. 

Jaki więc będzie najlepszy dres do intensywnego treningu? Dobrym wyborem będzie odzież wykonana z syntetycznych tkanin, takich jak poliester, elastan i poliamid. Są to niezawodne materiały, kiedy potrzebujemy suchości i swobody ruchów.

Dres męski po domu – wygoda i komfort

Bez wątpienia trudno sobie wyobrazić ostatnie miesiące bez wygodnego dresu, ponieważ praca stacjonarna w wielu przypadkach została zamieniona na zdalną. O wiele wydajniej pracuje się w domu, kiedy mamy ubraną przyjemną w dotyku bluzę oraz elastyczne spodnie dresowe. Za sprawą pandemii wiele szaf na świecie wypełniło się nowymi zestawami dresowymi. Firmy odzieżowe oferują bogaty wybór asortymentu sportowego, który zapewnia zarówno komfort, jak i wygląd co jest bardzo ważne podczas wideokonferencji. 

Dres na co dzień może być stylowy

Jeśli najwięksi projektanci mody stawiają na dres, bluzę i spodnie dresowe, to musi coś w tym być. W obecnych czasach jest to niewątpliwie obowiązkowy must-have, a odpowiednie dodatki oraz buty mogą przeobrazić sportowe ubrania w stylowe zestawy. Hitem stały się męskie joggery, które można nosić niemal na każdą okazję.

Dodaj komentarz